تبلیغات
:: SAEID is Sound of Lover :: - گفتگو با سعید پورسعید - بخش پایانی:: SAEID is Sound of Lover ::

درباره تارنگار

بنام زیباترین

به وبلاگ صدای یک شیدا خوش آمدید
این وبلاگ در راستای شناساندن هنرمند پرهوادار و همیشه در سایه آوای ایران استاد سعید پورسعید اصفهانی (شناخته با نام سعید) ساخته شده است
امید که نوشته ها بر دل بازدید کنندگان بنشیند!

www.facebook.com/SHEYDAGAR

دسته بندی
کارنامه استاد (6)
آهنگنامه (متن ترانه) (10)
نگارستان (1)
دریافتکده (2)
دیگر دسته ها (10)

پیوندسرا
اخبار روزنامه های صبح
رده بندی گوگل و ...
صدای شیداگر
کردکوی موزیک
فروشگاه اینترنتی
آگهی رایگان | تبلیغات اینترنتی
اشک حسرت
همه پیوندهای پیوندسرا
فرستادن پیوند

جستجو


آمار تارنگار
همه ی بازدید کنندگان:
بازدیدکنندگان امروز :
بازدیدکنندگان دیروز :
بازدیدکنندگان ماه :
بازدیدکنندگان ماه پیش :
شمار نویسندگان :
شمار فرسته ها :
واپسین بازدیدکننده :
واپسین بروز رسانی :

:: SAEID is Sound of Lover ::

آهنگ، سفارش تبلیغات، و پست ویژه با tirdad.aria7@yahoo.com تماس بگیرید .
پیامهای تارنگار


.::گفتگو با سعید پورسعید - بخش پایانی::.

بخش پایانی گفتگو با سعید پورسعید

بخش نخست گفتگو از اینجا

برای اینکه درآمدی داشته باشم مجاز شدم / یک سال و نیم منتظر مجوز بودم

چه عواملی باعث شد که شما به جرگه خوانندگان مجاز بپویندید ؟ چه مدت در انتظار بودید که مجوز خود را دریافت نمایید ؟

 

بگذارید صریح بگویم که شاید یکی از عوامل این بود که حداقل از این راه بتوانم در آمدی کسب کنم به خاطر همین سعی کردم به صورت قانونی و در کشور این کار را ادامه دهم . در ایران امتحان آواز دادم و قبول شدم سپس بعد از یکسال و نیم مجوز دریافت کردم . ( در آن زمان امتحان آواز الزامی بود .) 

 

تو مثل گلی را ابتدا خواننده ای سی سال پیش در بهبهان اجرا کرده بود

 اما می رسیم به مشهور ترین قطعه اجرا شده توسط شما یعنی " تو مثل گلی " که البته با حواشی فراوانی نیز همراه بود و چندین خواننده مدعی هستند این قطعه توسط آنها برای نخستین بار اجرا شده است. شما این قطعه را چه سالی و در کجا اجرا کردید ؟

علی موسی زاده خواننده بندرعباسی می گوید که این قطعه همان کار ( حسن و جمال ) با صدا و ملودی وی می باشد که در سال 1363 در بندرعباس اجرا شده بود و مجید رضا زاده با تغییراتی در ترانه و تنظیم مجدد این کار را با نام خودش به شما واگذار کرده است . حتی مهرشاد خواننده ساکن دبی نیز مدعی است که وی این قطعه را در 15 سالگی اجرا کرده که البته چندان حرف وی صحت ندارد و به نظر می رسد گفته موسی زاده اعتبار بیشتری دارد . البته علی دانیال نیز پس از اینکه این کار با صدای شما گل کرد این قطعه را خواند و مضحک تر اینجاست که همچنان مدعی است وی برای اولین بار این کار را اجرا کرده است . لطفا خود شما در این زمینه روشنگری نمایید ؟

 

در سال 1375 در مدت کوتاهی که در امارات بودم این ترانه را اجرا کردم . درست است ، این ترانه حدود سی سال پیش توسط خواننده ای با نام "منصور " - متاسفانه فامیلی ایشان را به یاد ندارم - در بهبهان اجرا شده بود که مجید رضازاده کل ملودی را تغییر داد که با شعری که همسرشان روی این ملودی گذاشته بود به من سپرد و اجرا کردم . علی دانیال این کار را بعد از 7 سال که در ایران گل کرده بود در لس آنجلس اجرا کرد .

 

اردلان و افشین سرفراز راست نمی گویند !!

 افشین سرفرار برادر اردلان سرفراز ( هردو ترانه سرا هستند ) در مصاحبه ای بیان کرده که دو قطعه ( بارون ) و ( یه عاشقم ) سروده اردلان سرفراز است و شما بدون کسب اجازه از این ترانه سرا این دو قطعه را اجرا کرده اید . با توجه به سکونت اردلان در اروپا توضیح دهید که این دو ترانه به چه صورت به دست شما رسید و آیا خود اردلان در جریان اجرا قرار داشتند ؟

 

زمانی که آقای اردلان سرفراز در آلمان پناهنده بودند و من به صورت حرفه ای کارم را آغاز کرده بودم ، این دو قطعه را از ایشان گرفتم و مبلغش را هم پرداخت کردم . اما چون آن زمان فکر نمی کردم روزی بخواهم مجوز برای فعالیتم بگیرم میان ما کاغذ و نوشته ای رد و بدل نشد . زمانی هم که تصمیم گرفتم این کار را با مجوز اجرا کنم آقای افشین سرفراز ادعا کردند که مبلغ ترانه ها پرداخت نشده و با وجود اینکه این قضیه صحت نداشت برای اجرا مجددا مبلغی را بابت ترانه ها پرداخت کردیم .

 

فقط عارف کارم را با اطلاع من اجرا کرد

 طی سالهای اخیر چند کار شما توسط خواننده های لس آنجلسی بازخوانی شده است . آثاری چون : دنیای ناشناس : توسط سامان / حیف که نمیشه : امید / پرنده خسته دل : عماد / دلم برات تنگ شده با اجرای شهیاد . آیا این خوانندگان از شما جهت اجرای مجدد اجازه گرفته اند و یا خیر ؟

 

من حتی در جریان بازخوانی این ترانه ها هم نبودم و مثل دیگران بعد از پخش آن از کانال های مختلف شنیدم . در این میان فقط آقای عارف ترانه ستاره ها را با اطلاع من بازخوانی کردند . حتی ترانه بارون را آقای سرفراز پس از اجرای من به خواننده ای با نام تورج واگذار کردند و باز هم من از این قضیه بی خبر بودم .

 

سکوت من خودخواسته بوده !

اما پس از مجاز شدن در سال 81 چند مصاحبه مطبوعاتی انجام دادید ولی پس از آن با وجود فعال بودن نه شاهد مصاحبه ای از شما در نشریات بودیم ، نه وب سایتهای اینترنتی با شما گفتگو کردند ، نه شما را در صدا و سیما دیدیم ، نه تیتراژ فیلم و سریال و برنامه ای اجرا کردید و کلا برخلاف خیلی دیگر از خوانندگان دیگر با وجود مشهور بودن شما در هیچ کدام از این بخشها حضور نداشتید . ( فقط در سریال خوش رکاب و در یکی از قسمتها بخشی از ترانه بازگشت شما پخش می شود ) سوالی که مطرح می شود این است که آیا این مورد خودخواسته بوده و یا پیشنهادی مطرح نشده است ؟

 

پیشنهاد هایی بوده ولی سکوت من خودخواسته بوده است . این سبک زندگی را بیشتر می پسندم و از طرفی به نشریات و مطالبی که در آنها درج می شود اعتقاد چندانی ندارم .

 

هرگز به دنبال شهرت نبوده ام !

در ادامه سوال قبلی این سوال مطرح می شود که شما جزو معدود خوانندگانی هستید که با وجود مطرح بودن نامتان چهره ی شما چندان شناخته شده نیست . آیا خود شما دوست دارید که چندان چهره تان شناخته نشود و یا موارد دیگری وجود دارد . چون طی این سالها کلیپی نیز تهیه نکرده ید ؟

 

من ترجیح می دهم مردم صدای من را دوست داشته باشند و هرگز به دنبال شهرت نبوده ام . همین که بدانم مردم در خلوت خودشان ترانه های من را گوش می کنند و این ترانه ها برایشان خاطره ساز است برای من کافیست . به خاطر همین هم هیچ وقت نخواستم کلیپی تهیه کنم و چهره شناخته شده ای باشم .

 

دست من تا حدودی بسته است

برخی معتقدند کارهای قدیمی تر شما جذاب تر بوده است و آثار جدید شما چندان حال و هوای آثار قبلی را ندارد . آیا شما با این گفته موافقید و یا خیر ؟

 

نمی شود گفت کاملا موافقم . اما گزینشی که ارشاد برای کارها قرار داده تا حدود زیادی دست و بال هنرمند را می بندد ، شاید به خاطر همین باشد که حال و هوای کارها نسبت به قبل تغییر کرده است .

 

رامشه موزیک دستمزدم را پرداخت نکرد  

شما طی این سالهای کنسرتهای معدودی داشته اید که سی دی تصویری یکی از این اجرا بعضا پخش هم شده است . اولا دلیل کم کاربودن دراجرای کنسرت توسط شما چیست و آیا در اجرای ارگانی حضور دارید یا خیر ؟

 

در این سالها کلا 19 کنسرت داشتم ؛ 6 تا در تهران ، 6 تا در کرمان و 6 تا در شیراز  . یک برنامه ارگانی هم برای وزارت بازرگانی اجرا کردم که قرار نبود فیلمی از آن پخش شود اما بدون اجازه فیلمی از ان تهیه کردند که اکنون در دسترس است . کنسرت هایی هم که توسط شرکت نوای رامشه اجرا شد متاسفانه دستمزدی که مقرر بود پرداخت نشد و همکاری من هم با این شرکت قطع شد .  

 

 عرق ملی

  ارزیابی کلی شما از وضعیت کنونی موسیقی پاپ ایران چیست ؟

 در این حد می گویم که هر هنری که پشتش عرق ملی نباشد ارزشی ندارد.

 

فعلا نمی خوانم تا ...

آیا قصد ندارید تیم همکاران خود را تغییر دهید و با موزسین ها و ترانه سرایان دیگر همکاری کنید ؟

تا مساعد شدن شرایط ، فعلا قصد خواندن ندارم .

 

ستاره ها متعلق به من است

قطعه ستارها کاری است که هم شما اجرا کرده اید و هم عارف . این قطعه متعلق به کدامیک از شما دو نفر می باشد . البته این قطعه اول با صدای شما شنیده شد .

این کار متعلق به من است ، البته همانطور که قبلا اشاره کردم آقای عارف در نهایت بزرگواری با اجازه از من این کار را اجرا کردند .

 

 آلبوم جدید فعلا نه

آیا آلبوم جدیدی در دست تهیه دارید ؟ اگر این چنین است همکاران شما چه کسانی هستند ؟

در حال حاضر کار جدیدی در دست ندارم .

 

اطلاعی ندارم

برگردیم به سال 1369 . در این سال فیلمی سینمایی با عنوان شبهای زاینده رود ( مخملباف ) اکران شد . در این فیلم از صدای سه خواننده به صورت انتخابی استفاده شده بود . نام یکی از خواننده ها سعید است . آیا شما در جریان این کار قرار داشتید و با شما هماهنگی لازم انجام گرفته بود ؟

من در آن زمانم آلمان بودم . و هیچ اطلاعی در این زمینه نداشتم .

 

من فقط یک قطعه را بازخوانی کردم

 خود شما نیز بعضا چند اثر دیگر خواننده ها را بازخوانی کرده اید ، لطفا در این زمینه توضیح دهید که دقیقا چند اثر شما بازخوانی است و هدف شما از اجرای چنین آثاری چه بوده است ؟

من فقط یک اثر از زنده یاد هایده اجرا کردم ( بیا عزیزم) که از ساخته های استاد انوشیروان روحانی بود . علت بازخوانی این آهنگ هم این بود که در آلبومی که جمع کرده بودیم آهنگ 6و8 نداشتیم به همین دلیل برای تکمیل شدن آلبوم نیاز به یک آهنگ شاد داشتیم که در لحظه های آخر ازاین ترانه استفاده کردیم . 

 

 "مازیار"؛ الگوی همیشگی من

آیا در زمینه خوانندگی الگویی داشته اید . در ضمن صدای کدامیک از خوانندگان پاپ را می پسندید ؟

الگوی من و همینطور هنرمند محبوب من در عرصه پاپ زنده یاد مازیار بوده و هستند .

 

دوست دارم فرصت را به هنرمندان جوان تر بدهم

انتقادی که نسبت به آلبومهای اخیر شما می شود این است این آثار پایین تر از توانایی صدای شما می باشند . در ترانه و موسیقی کارها به تکرار رسیده اند و مضامین اکثرا عاشقانه باعث می شود آثار شبیه هم شوند و این در حالی است که شما با چهره های دیگری که در موسیقی ایران حضور دارند و آثار موفقی هم ارائه می کنند همکاری نمی کنید . آیا شما این انتقاد را قبول دارید و عدم همکاری با چهره های موفق موسیقی و ترانه چیست ؟

کلام شما صحیح است . من در کارهای اخیرم از هنرمندان جوان و بی تجربه استفاده کرده ام . اما سوال من اینست که حقیقتا هنرمند موفق چه کسی است ؟ آیا شهرت ملاک برتری کسی است که در عرصه هنر کار میکند ؟ من دوست دارم به نوبه خودم این فرصت را در اختیار هنرمندان جوان بگذارم که هنر خود را محک بزنند

 

ده ترانه برگزیده سعید به انتخاب خودش

شما دقیقا تا به امروز چند قطعه را اجرا کرده اید . همچنین اگر بخواهید 10 اثر خود را به عنوان شاخص ترین ، انتخاب نمایید به کدام کارها اشاره می کنید ؟

حدود 90 ترانه اجرا کرده ام .

تو مثل گلی ، بغض گریه ، بهونه ، یه شعله شکسته ، قسمت ، دلم برات تنگ شده ، دنیای با تو بودن ، تاج ، وداع ، چشمای تو

 

 در ترکیه نمی خواندم

مسعود امینی ترانه سرای قدیمی در گفتگویی اعلام کرد که سالهای پیش با شما در ترکیه دیداری داشته است . آیا شما آن زمان در ترکیه به خوانندگی مشغول بودید ؟

نه ، در آن زمان سفر کوتاهی به ترکیه داشتم

 

تک مضراب ها

نظر کوتاه شما در مورد اسامی زیر چیست ؟

استاد تاج اصفهانی = اسطوره

علیرضا افتخاری =!!!

مازیار = بهترین

علیرضا عصار = متفاوت

ناصر عبداللهی = محبوب

مجید رضا زاده = انسان والا

احسان خواجه امیری= من و بابا

 

ارسال ترانه ...

مخاطبان اگر قصد ارتباط  با شما را داشته باشند از چه طریق باید اقدام کنند . و همچنین اگر ترانه سرایانی مایل باشند با شما همکاری کنند آیا شما از ترانه آنها ممکن است استفاده کنید ؟

از طریق ایمیل من :

poursaeid.saeid@yahoo.com

بله ، حتما . ازاینجا از تمام دوستانی که در عرصه شعر و ترانه کار می کنند دعوت می کنم که آثار خود را برای من ایمیل نمایند تا در آینده بتوانم از کارهای شان استفاده کنم .

 

 اسپانسر مقصر بود!

عکس روی جلد آلبوم "میلاد عشق" به گونه ای است که مخاطب گمان می کند که یکی از قطعات آلبوم مضمون مذهبی داشته باشد ولی عملا چنین چیزی نیست . علت این کار چیست ؟

متاسفانه تحت تاثیر سلیقه اسپانسر تصویر را انتخاب کردیم .

 

انتشار ناگفته های من برای نخستین بار

نظر شما درباره این وبلاگ و همچنین این گفت وگو چیست ؟

طبیعتا کسی که چنین اطلاعاتی در زمینه موسیقی دارد و به این زیبایی آلبوم من و سایر دوستان را نقد می کند حتما شخص با سوادیست . به همین خاطر هم من سعی کردم در این گفت وگو تمام حقایق را  بیان کنم ، مطالبی را که تا به حال هیچ کجا بیان نکرده بودم . بسیار وبلاگ پرمحتوایی دارید . امیدوارم پاسخ سوالات خود را گرفته باشید .

 

بن‌مایه نوشتار : http://music2002.persianblog.ir/post/339
برچسب ها:گفتگو با سعید، گفتگو،

بیست و هشتم فروردین 91 پندارهابرگه های تارنگارتازه ترین ها
.: زادروز استاد با یکروز دیرکرد
.: آهنگنامه (بازگشت)
.: گفتگو با سعید پورسعید - بخش پایانی
.: گفتگو با سعید پورسعید - بخش نخست
.: کی سعید رو می فهمه ؟!
.: پِهرست همه ی فرسته ها


نگرسنجی
بهترین آلبوم های استاد که با پروانه وزارت فرهنگ پخش شده؟
نگرسنجی پایدار:
برگه های جداگانه

پیوندستان
بغض گریه - ترانه و چکامه
اردوان در فیسبوق!
سعید پورسعید اصفهانی
وبلاگ رسمی سعید پورسعید اصفهانی
اشک حسرت

بایگانی

ابر برچسب

پشتیبانی

Powered By
Rozblog.Com


Designed Template By: Tem98.Ir