تبلیغات
:: SAEID is Sound of Lover :: - گفتگو با سعید پورسعید - بخش نخست:: SAEID is Sound of Lover ::

درباره تارنگار

بنام زیباترین

به وبلاگ صدای یک شیدا خوش آمدید
این وبلاگ در راستای شناساندن هنرمند پرهوادار و همیشه در سایه آوای ایران استاد سعید پورسعید اصفهانی (شناخته با نام سعید) ساخته شده است
امید که نوشته ها بر دل بازدید کنندگان بنشیند!

www.facebook.com/SHEYDAGAR

دسته بندی
کارنامه استاد (6)
آهنگنامه (متن ترانه) (10)
نگارستان (1)
دریافتکده (2)
دیگر دسته ها (10)

پیوندسرا
اخبار روزنامه های صبح
رده بندی گوگل و ...
صدای شیداگر
کردکوی موزیک
فروشگاه اینترنتی
آگهی رایگان | تبلیغات اینترنتی
اشک حسرت
همه پیوندهای پیوندسرا
فرستادن پیوند

جستجو


آمار تارنگار
همه ی بازدید کنندگان:
بازدیدکنندگان امروز :
بازدیدکنندگان دیروز :
بازدیدکنندگان ماه :
بازدیدکنندگان ماه پیش :
شمار نویسندگان :
شمار فرسته ها :
واپسین بازدیدکننده :
واپسین بروز رسانی :

:: SAEID is Sound of Lover ::

آهنگ، سفارش تبلیغات، و پست ویژه با tirdad.aria7@yahoo.com تماس بگیرید .
پیامهای تارنگار


.::گفتگو با سعید پورسعید - بخش نخست::.

درود!

توی این سال نو بی‌اندازه سرم گرم بوده واسه همین هم توی تارنگارها چیزهای خوبی بروز نکردم

دیشب رایانامه هام رو که نگاه می کردم (که نزدیک 4000 تا بود!!) این گفتگوی ویژه music2002 با سعید گرامی رو دیدم که در روز دوم نوروز 91 به انجام رسیده بود!!

 

امروز اون رو بازنویسی می کنم:

**چون این گفتگو بلند هست و در یک برگه میهن بلاگ نمی گنجه دو بخش می کنم!

بخش نخست

پرسشگر و نگارنده ی تارنگار :علیرضا بهمیاری

 

برای نخستین بار و پس از سالها سکوت ؛  بدون سانسور ، بی پرده و صریح با " سعید " ؛ او از ناگفته هایش می گوید :

 

این ندیده شدن خود خواسته بوده است ! / هرگز به دنبال شهرت نبوده ام !

music2002- علیرضا بهمیاری

حدود 15 سال پیش قطعه ای بندری در فضایی کاملا شاد ، در سراسر ایران دست به دست گشت و باعث شد به عنوان هیت ترین قطعه موسیقی سال شناخته شود . " تو مثل گلی " عنوان این اثر بود که با صدای خواننده ای به نام " سعید " پخش شده بود . قطعه ای که بعدها توسط چندین خواننده دیگر نیز اجرا شد و نکته جالب آن جا بود که همه خود را صاحب اصلی تو مثل گلی می دانستد و البته مژده برای دوستداران موسیقی اینکه بالاخره و پس از سالها برای اولین بار معمای این ترانه در این مصاحبه حل شده است .

آن روزها کمتر کسی این خواننده را می شناخت و کسی تصویری از وی را هم ندیده بود ولی آن قطعه کار خودش را کرد و نام "سعید"را بر سر زبان ها انداخت . البته کسی نمی دانست وی کجاست و کیست ولی کارش در همه جا شنیده می شد . البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که برخی از کسانی که موسیقی را به صورت جدی تر و حرفه ای تر دنبال می کردند با نام و کارهای سعید آشنا بودند و می دانستند که چند کاست پیش از این با صدای وی در ایران به صورت زیر زمینی پخش شده بود .

سعید چند سال بعد به جرگه خوانندگان مجاز پیوست و تا به امروز 5 آلبوم پاپ را با صدای خود روانه بازار موسیقی کشور کرده است . خواننده ای که از جانب مردم پذیرفته شد و کماکان صدایش را مخاطبان می شنوند ، گرچه شاید خودش را به لحاظ چهره آن چنان نشناسند .

اینکه خواننده ای کاملا معروف باشی ولی نه کلیپی از شما موجود باشد ، نه در صدا و سیما حاضر شده باشی و نه حتی در نشریات و وب سایتها حضور داشته باشی و در مجموع چهره ای گمنام داشته باشی ولی آثارت را مردم به خوبی شنیده باشند جزو مسائل عجیب درباره این خواننده است. وی حتی سالهایی که به صورت غیرمجاز فعالیت می کرد و به راحتی می توانست با ارائه کلیپ بر شهرت خود بیافزاید این کار را نکرد و مشخص شد که وی به دنبال مطرح کردن این گونه خود نیست . شاید این مورد برای خوانندگان تازه وارد جوان ، بسیارعجیب و سخت باشد ولی ما با خواننده ای مواجه ایم که بر خلاف اکثرا همکارانش دوست ندارد خود را با توسل به ابزاری مانند موزیک ویدئو مشهور سازد .

به خاطر همین مسائل و همچنین برخی ابهامات درباره سابقه کاری خواننده تصمیم گرفتیم مصاحبه ای اختصاصی با سعید پورسعید خواننده تو مثل گلی ترتیب بدهیم . چون بر این باوریم که تا به امروز مصاحبه ای که بتواند خواننده را به درستی به مخاطبان بشناساند با وی صورت نگرفته است و خبرنگارانی هم  که تا به امروز با این خواننده مصاحبه کرده اند به دلیل اطلاعات اندکشان نتوانسته اند کار خود را به خوبی انجام بدهند و شاید هم وی مایل نبوده است برخی مسائل را مطرح نماید . به هر روی باید حرف های  ناگفته زمانی بازگو شود و اکنون زمان مناسبی جهت بیان همین ناگفته هاست .

لازم به ذکر است این مصاحبه به صورت مکتوب و از طریق ایمیل انجام شده است و نیک می دانیم اگر مصاحبه به صورت حضوری صورت می گرفت مفصل تر و جذاب تر بود ولی در نهایت به خاطر برخی محدودیت ها این گفت و گو بدین شکل موجود انجام گرفت . امیدواریم در زمانی دیگر بتوانیم یک مصاحبه روردرو و حضوری با این خواننده با سابقه داشته باشیم چون خود آقای پورسعید نیز راغب بودند به صورت حضوری این امر صورت پذیرد .

دراین مصاحبه نیز به صورت کاملا شفاف و صریح برخورد کرده ایم و خواننده حرفهایی را که تاکنون در هیچ مصاحبه ای عنوان نکرده ، بیان نموده است و برای نخستین بار است که چنین اظهاراتی از جانب سعید پورسعید عنوان می شود. در اینجا لازم است صمیمانه از آقای پورسعید جهت پاسخ گویی صبورانه به این پرسش ها و اینکه ما را جهت بیان کردن ناگفتنی های خود برگزیدند ، سپاسگزاری نمایم .

این گفت و گو می تواند قابل توجه برخی خوانندگان به اصطلاح معروف روز هم باشد که  حتی حاضر به انجام مصاحبه صریح و شفاف حضوری هم نیستند و فقط به دنبال مطرح شدن سوالات فرمایشی هستند که ملمو از تعریف و تمجیدهای دروغین است و در سطحی دیگر حتی حاضر نمی شوند به ایمیل هواداران خود نیز پاسخ بگویند .

امیدواریم بتوانیم با برخی دیگر از چهره های شاخص موسیقی پاپ مجاز که جامعه بیمار رسانه ای کشور برخورد مناسبی با آنها ندارد و همه چیز را به مسائل مالی و رفیق بازیهای مرسوم ترجیح داده است ، مصاحبه داشته باشیم ، مصاحبه ای به سبک خودمان ، صریح و شفاف که برای مخاطبان جذاب و پذیرفتنی باشد ؛ این شرط همیشگی ما با هر هنرمندی در هر سطحی است .

اگر چهره ای از اهالی موسیقی که دارای سابقه ای مقبول باشد ( بیش از یک دهه فعالیت حرفه ای ) و مایل باشد که با وی بدین شکل مصاحبه ای داشته باشیم می تواند از طریق ایمیل با مدیر این وبلاگ ارتباط برقرار سازد . در صورتی که وی مناسب امر گفت و گو تشخیص داده شود این مورد انجام خواهد شد .

 ******************************************************************************

«سعید پورسعید» متولد 1345 در اصفهان است ، در موسیقی شاگرد بزرگانی چون استاد تاج اصفهانی بوده است .کار حرفه ای خود را از سال 1369 آغاز کرده است . وی در این سال به صورت زیرزمینی کاستی را در تهران ضبط نمود که آن مجموعه در مدت کوتاهی توانست در خیلی از شهرها پخش شود و بدین صورت سعید به جمع خوانندگان موسیقی پیوست . آن سالها خبری از موسیقی پاپ نبود و تازه از نوروز72 بود که این موسیقی با محدودیت هایی در سازمان صدا و سیما راه اندازی شد و پس از گذشت چند سال از نوروز77 به صورت جدی تر این نوع از موسیقی در ایران شروع دوباره ای را تجربه نمود .

یادآور می شود طی 21 سال اخیر 4 آلبوم غیرمجاز و 5 مجموعه مجاز با صدای این خواننده منتشر شده است . وی در حال حاضر جزو باسابقه ترین و معروف ترین خوانندگان پاپ ایران به شمار می رود .

سعید جزو خوانندگانی است که صدایش یادآور هیچ صدای دیگری نیست و با توجه به توانمندی هایش اجرای مناسبی در آثار خود را به نمایش می گذارد . به شخصه پوستر و آلبوم های این خواننده را بعضا در مناطق دور افتاده ای دیده ام که باعث تعجب شده است . طی این سالها نیز صدایش را در مکان ها و مناطق مختلفی شنیده ام . پس با خواننده ای مواجه ایم که صدایش شنیده شده است و وقتی شما فقط با ارائه آلبومتان و بدون کمک هیچ ابزار دیگری مانند شبکه های ماهواره ای ، کلیپ ، صدا و سیما ، تیتراژها ، نشریات ، وب سایتها و ...  بتوانید مقبول باشید قطعا دارای قابلیت های ممتازی هستید که توانسته اید به این توفیق نائل شوید.

سعید پورسعید فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی است و صاحب فرزندی پسر به نام فرزاد است . وی اکنون ساکن تهران می باشد و شغلش انحصارا در زمینه موسیقی است .

 ****************************************************************************

 

 آلبوم اول را برای دلمان ساختیم نه به قصد فروش !

شما در سال 1369 اولین آلبوم خود را ضبط کردید . تا آنجایی که من اطلاع دارم فقط یاور اقتداری یک سال قبل از شما کاستی این چنین تهیه کرده بود و همچنین در برخی شهرها نیز پخش شده بود و شما در واقع دومین خواننده ای بودید که اقدام به ضبط آلبوم کردید . آیا شما کاست یاور را شنیده بودید ؟ در شرایطی که عملا موسیقی پاپ در کشور ممنوع بود و ممکن بود با شما برخورد نیز صورت بگیرد . در واقع شما دست به یک ریسک زدید . در مورد اینکه چه عواملی باعث شد آلبوم مربوطه را اجرا نمایید ، همکاران شما چه کسانی بودند ، آن مجموعه در کجا و در چه شرایطی ضبط شد و آیا قبل از آن نیز اثری را اجرا کرده بودید یا خیرو نحوه پخش آن آلبوم در شهرهای مختلف کشور چگونه بود ، توضیح فرمایید ؟

 

بعد از آزاد شدن موسیقی پاپ در کشور یاور اقتداری را شناختم و تا قبل از آن نام و صدای ایشان را نشنیده بودم .و اما در مورد چگونگی ساخت و پخش آلبوم اول باید بگم همانطور که اشاره کردید در آن زمان چیزی با عنوان موسیقی پاپ در کشور وجود نداشت و هدف ما هم از تولید این آلبوم پخش آن نبود با توجه به علاقه ای که به موسیقی داشتم و فعالیتی که انجام میدادم با چند تن از دوستان تصمیم گرفتیم مجموعه ای را ضبط کنیم و در اختیار دوستانمان قرار دهیم که با همکاری آقایان امیر جاویدان (نوازنده ای در ایران) ، جعفری  ، محمد نوری این کار انجام شد .به خاطر غیرقانونی بودن موسیقی پاپ استودیویی هم وجود نداشت که کارمان را در آنجا ضبط کنیم در نتیجه با امکانات بسیار ابتدایی این آلبوم توسط آقای رحیم شب خیز ضبط شد . به صورت خیلی اتفاقی این آلبوم به دست فروشنده هایی رسید که در آن زمان موسیقی لس آنجلس را تکثیر میکردند و میفروختند .خوشبختانه استقبال مردم زیاد بود کم کم دست به دست گشت و در اکثر شهرستان ها به فروش رسید .البته باید بگم که هیچ گونه نفع مادی برای من نداشت و در واقع ما اصلا دنبال منافع مالی نبودیم و فقط و فقط برای دلمان این کار را ساخته بودیم .تا پیش از پخش این آلبوم هم فعالیتم در زمینه موسیقی به صورت غیرحرفه ای بود . یعنی در محافل دوستانه ترانه های دیگران را اجرا می کردم .

 

برای آلبوم اول در سال 69 ، یک میلیون تومان هزینه کردم!

بازخورد آلبوم اول به چه صورت بود و آیا این آلبوم با نام شما پخش شد و یا بدون ذکر نام  این کار انجام شد ؟

 

همانطور که گفتم این کار هیچ گونه سود مادی برای من نداشت برای جمع آوری این مجموعه در آن سال حدود یک میلیون تومان هزینه کردم اما یک درصد هم عایدم نشد . بله ، با نام سعید کارها پخش شد .

 

چهارگانه "یلدا"

شما از همان سال تا حدود یک دهه چندین آلبوم دیگر به صورت غیررسمی اجرا نمودید . اولا نام این مجموعه ها را ذکر نمایید ( چون بعضا در فضای مجازی نامهای متنوعی برای این آلبوم ها درج شده است ) و همچنین سال عرضه شدن آنها را بیان کنید و مشخص کنید که کدامیک در ایران و کدام کارها در خارج از کشور ضبط شدند ؟

 

حقیقت امر این است که خود من هم نامی برای این آلبوم ها انتخاب نمیکردم . این خود مردم بودند که با توجه به آهنگی که بیشتر گل میکرد و به دلشان مینشست ، نام آلبوم را انتخاب میکردند . و همان اسم روی آلبوم می ماند . اکثرا چهار آلبوم غیرمجاز من را با عنوان های یلدای 1 ، یلدای 2 ، یلدای 3 و یلدای 4 میشناسند .به غیر از چند آهنگ مانند دنیای با تو بودن و دختر ایرونی بقیه کارها در ایران ضبط شدند . سال عرضه آلبوم ها به ترتیب  : 1369 ، 1371 ، 1375 ، 1377

 

هزینه بالا ، عامل اصلی ضبط آلبوم در ایران

 با توجه به اینکه شما در آن سالها ساکن خارج از کشور بودید چرا تصمیم گرفتید آلبوم های خود را در ایران ضبط و پخش کنید . با وجود اینکه موسیقی پاپ در آن سالها تقریبا ممنوع بود و این کار به نوعی ریسک به شمار می رفت و شما این کار را می توانستید با امکانات بیشتر در خارج از کشور انجام بدهید ؟

به خاطر هزینه بالای ضبط در خارج از کشور کارها را در ایران ضبط و پخش کردیم .

 

تنظیم کننده آلبوم یلدای 3 "شادمهر" بود

به جز مجید رضا زاده یارهمیشگی شما ، چه تنظیم کننده های دیگری در آن سری آلبومها با شما همکاری داشتند ؟

 

تنظیم کنندگان دیگری که با آنها همکاری داشتم آقایان عباس تجویدی ، امیر جاویدان(البته نه آن خواننده قدیمی ، تشابه اسمی است ) و شادمهر عقیلی که کل یلدای 3 را با شادمهر کار کردم که جزء اولین کارهای شادمهر محسوب می شود .

 

اسامی شاعران و ترانه سرایان آلبوم های یلدا

شاعران و ترانه سرایان سری آلبوم های 4 گانه یلدا چه کسانی بودند ؟

 آقای چتر نور ، بامداد جویباری ، اردلان سرفراز ، معینی کرمانشاهی ، مهناز وکیلی ، کیومرث حبیب زاده و سعید پورسعید

 

 ضبط خارج از استدیو

آیا آلبوم های یلدای 2-3 و 4 هم به مانند یلدای 1 خارج از استدیو ضبط شدند یا اینکه توانستید کارها را در استدیو ضبط نمایید ؟

 تا قبل از آلبوم های مجاز ، تمام کارها خارج از استودیو ضبط شده بودند .

 

شرکت های لس آنجلسی بدون اجازه من آلبوم ها را پخش می کردند !

گویا سه آلبوم شما توسط شرکتهای لس آنجلسی عرضه شده است . آلبوم اول شما ، آلبوم دختر گل که توسط mzmمنتشر شد و آلبوم همبازی که از طریق کلتکس پخش گردید . درباره این نوع از همکاریها نیز توضیح بدهید ؟

 

در مورد پخش این آلبوم ها توسط شرکت های موسیقی باید بگم که من هیچ دخالتی در این زمینه نداشتم و هیچ درآمدی از سوی این شرکت ها برای من در پی نداشت . آنها از طریق نمایندگانشان در دوبی اقدام کردند و چون فروش این آلبوم ها در آن سال بسیار بالا بود برای منافع خودشان آلبوم ها را پخش کردند .

 

 هشت سال خارج از کشور بودم ...

 شما چه سالی به خارج از کشورعزیمت کردید ، در کدام کشورها حضور داشتید و چه سالی به ایران برگشتید ؟ چون گفته می شود شما در دبی ، ترکیه و آلمان حضور داشته اید .

 

در سال 1367 برای ادامه تحصیل به آلمان رفتم که در نهایت منجر به فعالیت موسیقی من شد نه ادامه تحصیل . در طول سالهایی که در خارج از کشور بودم تقریبا در تمام کشور های اروپایی زندگی کردم اما عمدتا در آلمان ساکن بودم . البته در این سالها به خاطر وابستگی های خانوادگی به ایران رفت و آمد میکردم . مدت 6 ماه هم در امریکا بودم . دوره ای هم در دوبی ساکن بودم اما چون شرایط آنجا با خلق و خوی من سازگار نبود در سال 1996 به ایران بازگشتم .

 

شش ماه در آمریکا بودم ولی ...

با توجه به موفقیت قطعه " تو مثل گلی " چرا به لس آنجلس نرفتید . چون شما با این کار مشهور شدید و به راحتی می توانستید با تهیه کلیپ این قطعه به خواننده پول سازی بدل شوید ؟ آیا شما در خارج از کشور هیچگاه کلیپی تهیه کردید ؟

6 ماه در آمریکا بودم ولی چون شرایط کاری با موقعیت من هماهنگ نبود و به خاطر مسایل خانوادگی باید به ایران رفت و آمد میکردم نتوانستم در آمریکا بمانم و یا کلیپی تهیه کنم .

 

دنباله گفتگو در اینجا
برچسب ها:گفتگو با سعید، گفتگو،

بیست و هشتم فروردین 91 پندارهابرگه های تارنگارتازه ترین ها
.: زادروز استاد با یکروز دیرکرد
.: آهنگنامه (بازگشت)
.: گفتگو با سعید پورسعید - بخش پایانی
.: گفتگو با سعید پورسعید - بخش نخست
.: کی سعید رو می فهمه ؟!
.: پِهرست همه ی فرسته ها


نگرسنجی
بهترین آلبوم های استاد که با پروانه وزارت فرهنگ پخش شده؟
نگرسنجی پایدار:
برگه های جداگانه

پیوندستان
بغض گریه - ترانه و چکامه
اردوان در فیسبوق!
سعید پورسعید اصفهانی
وبلاگ رسمی سعید پورسعید اصفهانی
اشک حسرت

بایگانی

ابر برچسب

پشتیبانی

Powered By
Rozblog.Com


Designed Template By: Tem98.Ir